Tvorba
hesla
Tvorba hesla
Heslo je pro všechny uživatele informačních a komunikačních technologií, to znamená i pro tebe, ta první a základní ochranná hradba proti případným útočníkům. Nesmíš nic podcenit. Musíš mu věnovat opravdu velkou pozornost.
Tak jdeme na to?
Heslo – co to vlastně je?
Heslo je řetězec nesnadno zjistitelných a uhodnutelných znaků, který se užívá jako identifikační a ověřovací prvek. Zní to složitě, ale neboj se. Za chviličku si už budeš umět silné heslo vytvořit sám. Společně s uživatelským jménem ho totiž budeš často potřebovat k různým aplikacím, k webovým službám nebo třeba i ke svému telefonu či počítači.
Délka a vlastnosti hesla
Možná si říkáš, že příliš dlouhé a složité heslo si nezapamatuješ, ale věř mi, že se to vyplatí. Jak má tedy silné heslo vypadat?
Zkus si tipnout, která hesla by obsadila TOP 24 těch nejhorších snadno uhodnutelných.
Síla hesla
Co myslíš, jak dlouho může počítači trvat, než prolomí tvoje heslo?
Existuje poměrně velké množství programů, které se zaměřují na prolomení hesla. Označují se jako passwordcrackery. K prolomení užívají různé metody. No nedělej se, určitě chceš vědět, jak to dělají.
Slovníkový útok – útočník nejdřív připraví sadu nejužívanějších hesel a nechá program, aby je vyzkoušel. Na čem tedy závisí úspěšnost útoku? No jasně! Na kvalitě sady slov, tedy slovníku, který útočník zadá. Útočník přitom nemusí být žádný Einstein. Seznamy nejpoužívanějších hesel jsou totiž na internetu volně ke stažení. Slovníkový útok má tedy dost vysokou úspěšnost! Tak pozor na to!
Metoda brute-force – tedy metoda hrubou silou. Ta využívá všechny možné kombinace znaků. Je hodně závislá na výkonu počítače. Ale výkon počítačů neustále stoupá. Proto časy uvedené v tabulce se budou zkracovat. Navíc útočník může použít k prolomení hesla současně víc počítačů, což tuto dobu také ještě zkrátí. Takže? Také pozor na to!
Vytvoření hesla
Teď si asi říkáš, že vytvořit hodně silné heslo, navíc lehce zapamatovatelné, bude nadlidský úkol. Ale nevěš hlavu, spolu to dáme. Drž se následujících doporučení a nic tě nevyvede z míry. Nepoužívej všude stejné heslo, hesla si rozděl do třech okruhů podle důležitosti.
1. okruh
- router
- heslo do počítače
- heslo do mobilního telefonu nebo tabletu
2.okruh
- sociální sítě (facebook, snapchat, instagram aj.)
3. okruh
- chaty
- hesla do počítačových her
- hesla do internetových obchodů
Vymyslet neprůstřelné heslo není jen tak. A zapamatovat si ho – to vyžaduje hodně práce. Nebo ne?
Koukni na jednoduchý postup, jak na to:
Vymysli si krátkou větu s číslovkou
Můj pes má čtyři nohy a jeden ocas.
Z každého slova použij první písmeno a číslovky změň na čísla.
mpm4na1o
Některá písmena udělej velká.
MpM4Na1o
Jak si zapamatuješ více hesel? Stačí jedno trochu pozměnit, koukej!
- ml_MpM4Na1o heslo do emailové schránky
- MpM4Na1o_fb heslo do sociální sítě Facebook
- MpM4Na1o_game heslo do počítačové hry
Nikdy, nikdy, nikdy!
- Hesla nikdy neposílej přes internet (emailem apod.).
- Hesla nikam nepiš – zapamatuj si je.
- Nepoužívej stejné heslo k více službám najednou.
- Nenechávej heslo dlouho beze změny – pravidelně ho obměňuj.
Ochrana hesla
Vytvořil sis silné heslo? Dalo ti to dost práce? No tak proč ho necháváš ležet napsané na papírku u počítače?!? To přece nemůžeš! Každý si ho může přečíst a ty ztratíš své soukromí.
Hlídáš si data na telefonu? Určitě se je snažíš šetřit a často se v rychlých občerstveních nebo v nákupních centrech přihlašuješ k veřejné WIFI. Tady si dej ale pozor! Veřejné připojení k internetu může být vybaveno monitorovacím programem, díky kterému se provozovatel takového zařízení může dostat k celé tvé komunikaci s kamarády, a to včetně hesla, pokud ses někam přihlásil. Tak pozor na to!
Chceš si vyzkoušet, jak silné heslo sis vymyslel? Přejdi do cvičebnice.
Cvičebnice
Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.
Metodika výuky
Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.