Periferie
Už víme, co v sobě ukrývá počítačová skříň. Ale tím to nekončí. K počítači můžeme, a v některých případech dokonce i musíme, připojit další zařízení, kterým říkáme PERIFERIE. Tato zařízení mohou být buď vstupní, nebo výstupní. VSTUPNÍ ZAŘÍZENÍ ti umožňují do počítače zadávat data, která chceš zpracovat. Pomocí VÝSTUPNÍCH ZAŘÍZENÍ ti počítač předává výsledky své práce. A aby to nebylo tak jednoduché, některá zařízení mohou být jak vstupní, tak i výstupní. A už v tom máme chaos.
Cvičebnice
Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.
Metodika výuky
Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.
Monitor
Je to zařízení, díky kterému vidíme, jak s námi počítač komunikuje. Zobrazuje pracovní plochu, obrázky, nebo třeba texty. Je to tedy výstupní zařízení počítače.
Nejčastěji se můžeš setkat s těmito typy monitorů:
- CRT monitory – Prostorově jsou dost veliké a podobají se spíše starším televizím. Také velmi hřejí a dnes už se s nimi setkáš spíš výjimečně.
- LCD monitory – Obrázky zobrazují tekuté krystaly. Jsou modernější, tenké a šetrnější pro lidské oko.
- Plasmové monitory – Používají k zobrazování plyn. Jsou tenké a šetrné pro oči.
- LED monitory – Na zobrazení obrázků se rozsvěcují diody tří barev. Jsou tenké, nehřejí a mají malou spotřebu energie.
Obr. 25 – LED monitor
Obr. 26 – CRT monitor
Důležitou roli při výběru monitoru hraje jeho velikost. Je to jako u televize. Musíš se zajímat o úhlopříčku. Měří se z jednoho rohu obrazovky šikmo do druhého a udává se v palcích. Jeden palec je přibližně 2,54 cm a označuje se 1“. Asi nejprodávanější jsou teď monitory o velikosti mezi 20 a 30 palci.
Víš, jaký monitor používáš ty? Tak schválně, změř ho, ať už to víš.
Tiskárna
Tiskárna je zařízení, které dokáže dostat obrázek či dokument z počítače na papír. Nejběžnější jsou dnes tiskárny inkoustové a laserové. U inkoustových tiskáren se nejprve zahřeje inkoust. Ten na trysce vytvoří miniaturní bublinku, která při prasknutí přenese barvu na papír. Laserové tiskárny pracují se speciálním práškem, kterému se říká toner. V tiskárně je váleček, který se pomocí paprsku osvítí, posype tonerem a otiskne na papír. Aby toner na papíru vydržel a nesypal se, tak se ještě zapeče. Proto je papír po vytištění teplý. Existují také jehličkové tiskárny. Ty v sobě mají hlavici s malými jehličkami, které se dotknou papíru přes speciální barevnou pásku, a tím na papíru vytvoří barevné tečky. Z nich se skládají písmenka a obrázky. Jehličkovou tiskárnu poznáš s přehledem. Je totiž opravdu dost hlučná a nepřeslechneš ji.
Obr. 27 – Jehličková tiskárna
Obr. 28 – Inkoustová tiskárna
Obr. 29 – Laserová tiskárna
Všiml sis někdy, jak vypadá účtenka v obchodě nebo v restauraci? Schválně se na ni někdy podívej. Je totiž s největší pravděpodobností vytištěná na termální tiskárně. Ta používá speciální papír, který je citlivý na teplo. Vše, co chceš tisknout, ozáří tepelný paprsek a papír v těch místech zčerná. Tento tisk ale moc nevydrží. Pokud na něj svítí třeba sluníčko, tak se vše ztratí a za pár dní nepřečteš ani písmenko. Schválně to můžeš vyzkoušet.
Nejnovějším typem tiskáren jsou 3D tiskárny. Tisknou prostorové objekty z různých materiálů. Tím nejčastějším je plast. Existují už ale také tiskárny keramiky, které tisknou hlínou, nebo třeba takové, které si poradí i s palačinkami. 3D tiskárna může vypadat i jako pero a jen s ní „kreslíš“ do prostoru. Tím tiskne to, co potřebuješ.
Obr. 30 – 3D tiskárna
Reproduktory a sluchátka
Počítač nepoužíváš jen na psaní nebo třeba kreslení. Rád si na něm poslechneš oblíbené písničky, pustíš film nebo si zahraješ svou oblíbenou hru. Ke stolnímu počítači si musíš připojit reproduktory, abys slyšel něco víc než jen hučení ventilátoru nebo pípání. K notebooku ne, tam už jsou reproduktory vestavěné. Hudba je totiž v počítači uložená v podobě elektronických dat. Pokud ovšem nechceš zvuky rušit všechny v okolí a pouštět si hudbu nebo film pouze pro sebe, je lepší použít sluchátka. Reproduktor i sluchátka dokáží data z počítače převést na vlnění, které naše ucho slyší jako zvuky. To je fyzika, tak jestli chceš o tomto zázraku vědět víc, zajdi za fyzikářem.
Obr. 31 – Reproduktory
Obr. 32 – Sluchátka s mikrofonem
Projektor
Dalším výstupním zařízením může být projektor. Představ si, že sedíš v zadní lavici a paní učitelka vám chce pustit video. Kdyby k vám otočila jen monitor počítače, nic moc bys neviděl. Pokud ale pošle z počítače do projektoru data, může vám na zeď nebo na plátno promítnout video jako v kině.
Obr. 33 – Dataprojektor
Klávesnice
Slouží k zadávání dat do počítače. Je to tedy vstupní zařízení. Klávesnici můžeš připojit k počítači pomocí kabelu nebo si můžeš koupit bezdrátovou. Klávesnic je velký výběr, záleží tedy na tobě, jaké dáš přednost.
Myš
Je to podobné jako s klávesnicí. K počítači může být připojená kabelem nebo bezdrátově. Pomocí myši ovládáme polohu ukazatele na monitoru – KURZORU. Kdo je zvyklý na myš, většinou si ji připojí i k notebooku, aby se mu pracovalo lépe. Notebook mívá k ovládání TOUCHPAD. Je to taková malá „destička“, která pracuje podobně jako myš.
Myš mívá dvě tlačítka – pravé a levé. Pokud jsi levák, můžeš si funkce tlačítek přehodit.
Součástí myši bývá také kolečko, kterým můžeš SCROLLOVAT. Zní to složitě, ale jde vlastně jen o to, že si můžeš posouvat stránky nahoru a dolů. Kolečko zároveň může sloužit jako tlačítko. Když ho zmáčkneš a održíš, můžeš se stránkou hýbat ve všech směrech.
Grafický tablet
Grafický tablet je zařízení především pro grafiky, ale můžeš se s ním setkat i ty. Ovládá se dotykem stejně jako tablet, který máš možná doma. Navíc je ale k němu speciální dotykové pero. Hlavním úkolem tabletu je ulehčit ti kreslení na počítači. Kdyby nebyl, musel bys všechno kreslit myší. Jen si to zkus! Není to žádná legrace. Díky grafickému tabletu můžeš kreslit stejně jako na papír, gumovat jen otočením pera. Dokáže ještě spoustu dalších užitečných věcí.
Scanner (čti skenr)
Scanner je zařízení, které ti podobně jako fotoaparát nafotí obrázky a dokumenty. Jen to udělá trošku jinak. Danou věc nasvítí a poté ji převede do počítače. Scanner si ale nepleť s kopírkou. Kopii na papír z něj prostě nedostaneš. Vše se ukládá do počítače a teprve potom si to můžeš vytisknout, pokud potřebuješ.
Jsou různé typy scannerů. My si uvedeme pár příkladů podle toho, k čemu se využívají.
V obchodě se můžeš často setkat se ČTEČKOU ČÁROVÝCH KÓDŮ. Ta kód nasvítí a ty si rovnou na display přečteš, o jaký výrobek se jedná nebo kolik stojí. Trochu větší jsou RUČNÍ SCANNERY. Mohou být velké jako pero, ale také větší než třeba váleček na těsto. Vše, co chceš okopírovat, jednoduše přejedeš a poté už jen stáhneš do počítače.
Častým typem jsou SCANNERY STOLNÍ. Mohou být stejně velké nebo i větší, než jsou tiskárny, a mohou být také jejich součástí. Pohodlně se do nich vejde papír formátu A4, někdy i větší, nakreslený obrázek z bloku nebo třeba knížka.
Jedním z nejnovějších typů jsou 3D SKENERY. 3D technologie je celkem nová, a tak trvalo dlouho, než jsme mohli naskenovat sošky nebo jiné reálné předměty. Teď už zvládneme třeba i celého člověka, pokud se nebude moc vrtět.
Mikrofon
Počítačový mikrofon bývá většinou menší než ty, které používají zpěváci. Často si můžeš pořídit rovnou sluchátka s mikrofonem. Pokud máš stolní počítač, musíš si mikrofon k němu připojit. Když máš mikrofon, můžeš si přes počítač telefonovat s kamarády nebo třeba nahrávat hlas, a to nejen svůj.
Herní příslušenství – volant, joystick…
Jsi vášnivý hráč a bez her nedáš ani ránu? Pokud ano, tak víš, o čem je řeč. K závodním hrám se k počítači připojuje volant a pedály pro lepší ovládání, ke starším arkádovkám se dá připojit třeba gamepad a pro jednodušší ovládání nejrůznějších her můžeš použít joystick, kterým se většinou ovládá pohyb postav. Hry můžeš ovládat i pomocí klávesnice, ale to prostě není ono.
Flashdisk, externí disk a paměťová karta
Chceš si svoji práci uložit, ale dochází ti na počítači místo? Potřebuješ si dokument, obrázek či video přenést do jiného počítače? Od toho tu jsou paměťová média. Ještě na začátku tohoto století se na takový flashdisk vešlo jen 8 MB dat. Od té doby se velikost zvětšila, a tak si můžeš koupit FLASHDISK do 2TB. Je to úložiště s rychlým přístupem, data máš překopírovaná během chvilky a můžeš si je vzít kamkoliv.
Dalším médiem jsou PAMĚŤOVÉ KARTY. Jsou různě veliké a používáš je ve foťáku, mobilu, tabletu a jiných zařízeních. Na ty nejmenší existují speciální zařízení, aby se daly připojit k počítači a mohl sis tak stáhnout fotky z dovolené, nahrát si do mobilu písničky k poslouchání nebo třeba do GPS navigace nahrát mapu země, do které se chystáš.
Pokud máš tolik dat, že ti už nestačí ani flashka, pořiď si EXTERNÍ DISK. K počítači ho připojíš pomocí kabelu do USB portu stejně jako flashku. Ale pozor, je dost křehký! Musíš při jeho přenášení dávat velký pozor, abys s ním o něco neklepnul a tím ho nerozbil.
Posledním z úložišť jsou NAS STANICE. Jsou to větší krabičky, ve kterých se nachází více disků. Na nich máš tak spoustu místa na své fotky, dokumenty, videa i hudbu. K těmto úložištím se nejčastěji připojíš přes síť. Nepotřebuješ tak žádné kabely, které by překážely nebo omezovaly.