Počítač
jako stavebnice

Počítač jako stavebnice

Než si ukážeme, z čeho se takový počítač skládá, musíme si vysvětlit dva odborné termíny, bez kterých by to prostě nešlo – HARDWARE a SOFTWARE. Zní dost hrůzostrašně, ale budeš jim během chvilky rozumět.

HARDWARE (čti hardvér, zkratka HW)

HARD v angličtině znamená těžký a WARE předmět. Slovem hardware označujeme hmotné vybavení počítače, na které si můžeš sáhnout – pevný disk, procesor a další součásti, které jsou schované v počítačové skříni. Kromě toho tvoří hardware i další zařízení, která můžeš k počítači připojit. Těmto připojeným zařízením říkáme PERIFERIE.

SOFTWARE (čti softvér, zkratka SW)

SOFT v angličtině znamená měkký. Slovem software označujeme programové vybavení počítače. Sáhnout si na něj nemůžeš. Je to tedy operační systém počítače a všechny programy a aplikace, které si do PC nahraješ a bez kterých by prostě nemohl fungovat.

Co tedy počítač je? Je to vlastně taková velká stavebnice. Aby vše fungovalo tak, jak má, musíš jednotlivé části správně umístit a propojit. Jdeme na to? Úplně nejdřív se podíváme, co v sobě ukrývá počítačová skříň. Ale pozor! Na šroubovák rychle zapomeň! Zatím jsi učeň amatér.

Obr. 5 – Počítačová skříň

ZÁKLADNÍ DESKA (MOTHERBOARD)

Je to opravdu základ celého počítače. Bez ní by nemohl fungovat. Právě na ni se připojují jednotlivé součásti počítače, propojují se a získávají elektrické napájení tak, aby vše mohlo fungovat jako jeden celek.

Obr. 6 – Základní deska počítače (Motherboard)

Procesor (CPU – Central Processing Unit)

Je srdcem počítače. Zpracovává data a počítá, ale neumí je uchovávat. Jeho rychlost se udává v MHz (Megahertz) nebo GHz (Gigahertz) a je závratně vysoká. Představ si, že dnešní počítače dovedou provést i víc než 4 miliardy operací za sekundu, to je rychlost procesoru 4 GHz. To je až neskutečné, viď?

Obr. 7 – Procesor Intel i3

Operační paměť RAM (Random-Access Memory)

To je taková paměť „po ruce“. Když počítač pracuje, potřebuje si svá data ukládat. Kdyby je ale ukládal na pevný disk, byl by hodně pomalý. Proto využívá operační paměť RAM, která sice nemá velkou kapacitu, ale pracuje opravdu rychle. Jenomže pozor! Je to okamžitá paměť a pracuje, jen když je počítač zapnutý. Po jeho vypnutí se vymaže.

Obr. 8 – Paměť RAM

Pevný disk (Hard Disk Drive – HDD)

Najdeš ho v počítači, ale také třeba v MP3 přehrávači. Ukládají se na něj všechna data a zůstávají na něm i v případě, že dojde k vypnutí elektrického proudu.

Typy pevných disků jsou tři. Ten nejčastější je mechanický. Tvoří jej několik kotoučků umístěných nad sebe. Nad nimi jsou ještě čtecí a záznamové hlavičky. Druhý typ se označuje jako SSD (Solid – State Disk) a využívá k ukládání rychlejší flash paměť, která neobsahuje pohyblivé části. Tyto disky jsou ovšem velmi drahé a uložíš na ně také méně dat. Poslední typ disků je hybridní, někdy se označuje jako SSHD. Ten v sobě kombinuje oba předchozí typy.

Ukládání na pevný disk a čtení z něj je pomalejší oproti operační paměti. Výhodou ale je, že se na něj vejde opravdu spousta dat. A to se počítá. Ale pozor! I přes to všechno je pevný disk nejcitlivější a také nejporuchovější součástkou. Proto je potřeba si svá data ukládat ještě jinam. To pro jistotu, abys o ně nepřišel. Říká se tomu zálohování a je dobré ho provádět pravidelně na externí pevný disk – tedy takový, který se k počítači připojí, nebo třeba na vzdálený disk na internetu, takzvaný cloud.

Obr. 9 – Pevný disk (HDD)

Obr. 10 – Pevný disk (SSD)

Grafická karta

Grafická karta nám převádí data z počítače do obrazů, které se pak vykreslují na monitor. Pokud by počítač tuto kartu neměl, nedokázal by sis otevřít obrázek, prohlédnout video ani zobrazit plochu. A už vůbec bys nemohl hrát moderní hry, které máš rád.

Obr. 11 – Grafická karta Radeon X850XT

Zvuková karta

Pokud chceš z počítače poslouchat hudbu, tak rozhodně oceníš kvalitní zvukovou kartu. Ta převádí signály z počítače a dokáže z nich vykouzlit různé zvuky. Bez ní bys slyšel pouze hučení počítače a pípání.

Obr. 12 – Zvuková karta

Optická mechanika

Je to taková vestavěná „přihrádka“ na vkládání CD nebo DVD disků. Nebývá vždycky součástí počítače. Je vložená do počítačové skříně a k základní desce je připojena speciálními kabely. Díky ní můžeš číst data z CD nebo DVD disků a můžeš na ně i vypalovat. Na CD většinou hudbu nebo fotografie, na DVD i videa. Na DVD se totiž vejde asi 6x víc dat než na CD.

Obr. 13 – Optická mechanika

Zdroj

Když nemáš energii, nic ti nejde. Ani počítač nedokáže fungovat bez energie. Počítačovou skříň připojíš do elektrické zásuvky, ale v ní je moc vysoké napětí. To by počítač poškodilo. Proto je uvnitř počítačové skříně zdroj napájení, který převede napětí ze zásuvky na jiné, které bude pro součástky v počítači OK.

Obr. 14 – Zdroj

Cvičebnice

Aplikace je dostupná po přihlášení v roli „student“.

Metodika výuky

Tento text je dostupný pouze pro vyučující, kteří mají vytvořen účet.