To, že se na sociálních sítích mohou vyskytovat i podvodníci, je nám všem asi jasné. Ale jak to tady funguje při nákupu a prodeji zboží? Jsou nějaké možnosti, jak se proti případným podvodníkům bránit? Ráda bych poskytla v tomto článku alespoň částečné odpovědi. Zaměřím se přitom na různé bazárky, jichž na sociálních sítích nalezneme nepřeberné množství.
Většina uživatelů Facebooku asi ví, že jej lze využít nejen ke komunikaci s přáteli, sdílení informací, zábavě apod., ale také k inzerci všeho možného – od domácích mazlíčků až ke koupi sedačky, hraček pro děti, chaty či bytu. Pro takové nabídky existují různé facebookové skupinky, jichž se každý může stát členem. Naleznete zde skupiny pro milovníky zvířat, maminky s malými dětmi, autotunning, vzdělávání dětí a také bazary, buď zaměřené na konkrétní zboží, nebo na určitou lokalitu (např. Bazárek všeho možného Kladno).
V jednotlivých bazarech platí různá pravidla, která si určuje zakladatel (správce a moderátor) skupiny, ten Vás do ní může přidat nebo také Vás z ní může vyloučit. Ve většině skupin je v pravidlech psáno, že prodávající se sám dohodne s kupujícím na předání, případně poslání, a platbě za zboží. Jak ale rozeznáte mezi prodávajícími či kupujícími nepoctivce, kteří se Vás snaží pouze okrást?
Jestliže jste prodávající, nacházíte se v relativně výhodnější pozici. Může Vám být totiž jedno, kdo se za kupujícím skrývá. Jako nejjednodušší se ukazuje zaslání zboží poštou, a to buď na dobírku nebo s platbou předem. Platí zde však určitá pravidla. Za prvé: při platbě předem nikdy neodesílejte zboží dříve, než tuto platbu obdržíte, s to ani když Vám kupující přepošle snímek obrazovky s potvrzeným převodem z účtu. Za druhé: v případě, že se s kupujícím domluvíte na zaslání zboží na dobírku, pak trvejte alespoň na převedení polatku za poštovné. Když pro Vás zaslání poštou nepřichází v úvahu a naopak se budete chtít s kupujícím setkat osobně (bydlíte ve stejném městě, často jezdíte do města, kde kupující bydlí nebo napoak on jezdí do Vašeho města), je důležité k takové schůzce vybírat co možná nejbezpečnější místa – například obchodní centrum, či jiné frekventované lokality. Riskujete pak jen, že dotyčná osoba vůbec nedorazí.
Velmi podobná situace nastává, pokud se chystáte nějaké zboží koupit. Za těchto okolností je pro Vás nejvýhodnější setkat se s kupujícím osobně na předem určeném místě, samozřejmě bezpečném. Jestliže ale schůzku nelze z různých důvodů uskutečnit, nechte si raději zaslat zboží na dobírku s tím, že předem převedete na účet prodávajícího poplatek za poštovné. V krajním případě pak totiž hrozí jen to, že přijdete o částku uhrazenou za poštovné a ne za celé zboží. V některých skupinkách existuje také možnost podívat se na recenze spolehlivých prodejců, ovšem ani to nemusí být 100% záruka. Proto je vhodné prohlédnout ještě profil prodávajícího. Falešný profil odhalíte třeba z fotografií nebo z historie účtu. Když by byl účet založený teprve nedávno nebo by neobsahoval téměř žádné fotografie či statusy, velmi pravděpodobně by se jednalo o falešný účet. Úvodní fotografii si rovněž můžete zkontrolovat s pomocí vyhledávání podle obrázků na Googlu, kde během pár sekund zjistíte, zda se náhodou nejedná o fotografii třeba nějakého méně známého herce, sportovce, moderátora či jiné osoby.
Závěrem můžu jen napsat, že nejdůležitějším aspektem, jak nenaletět podvodníkovi, je být obezřetný a používat zdravý selský rozum.