SCAM419 je podvodná praktika, u které zlidověl také název „Nigerijské dopisy”. Trik je jednoduchý a opět začíná SPAMem – tedy, rozpoznat, označit jako spam a smazat!
Tedy, uživatel je obdařen emailem, který slibuje za účast na finanční transakci zajímavý podíl na pohádkovém bohatství. Záminkou může být:
- vdova po nigerijském generálovi chce pomoci s převedením sta milionů dolarů
- někdo zdědil, získal nebo dokonce spravuje něčí majetek ve výši několika desítek milionů dolarů a potřebuje pomoc při jeho převodu ze země
- vězněná nigerijská královská rodina potřebuje vyvést své finance ze země
- zapomenutý nigerijský kosmonaut shání peníze na návrat
- americký voják našel v sudu dolary a tučnou sumu potřebuje dostat do banky
- a mnoho dalších…
Přestože takových zpráv internetem kolují tisíce a vdova po nigerijském generálovi je vdovou již 60 let, stále se najdou lidé, kteří na tak profláknutý podvod stejně stále skočí, snad právě proto, že mnozí z nich jsou třeba s komunikací po internetu v začátcích a o ničem podobném dosud neslyšeli…
Další modifikace tohoto podvodu mohou spočívat v podvodných inzerátech (léky, nesnadno sehnatelné druhy fauny a flóry, vozidla, traktory apod.), kde podvodníci nabízí dané zboží za velmi lákavou cenu (zboží samozřejmě nemají) a to si nechají zaplatit – převodem před CENTRAL UNION například. Zboží neodchází, přijde žádost o další finance na pojištění, poté na speciální kontejner, protože standardní nevyhovuje atd. Takto oběť může přijít o statisíce, zboží však nikdy neuvidí.
Některé podvody jsou dotáhnuté do takových dokonalostí, že jsou připraveny podvodné webové stránky finančních institucí a s výběrem finančních prostředků útočníkům pomáhají bílé koně – tedy osoby, které útočníkům předávají peníze vydělané z podvodů. Ti často ani neví, že se podílejí na páchání trestné činnosti.
Tento způsob podvodu však vznikl již ve světě reálném – dalo by se říci, že funguje již přes cca 400 let! Samozřejmě, že v minulosti byly dopisy rozesílány v papírové podobě. To až s příchodem internetu a rozvoj emailové komunikace dal útočníkům do rukou nástroj pro masivní rozesílání těchto podvodných emailů. Z internetových zdrojů bylo dohledáno, že to bylo někdy po roce 1590, kdy se objevil první dopis (autora neznámý), v němž byl příjemce přesvědčován, že odesílatel zná bohatou (vzdáleně příbuznou) osobu, která byla uvězněna ve Španělsku pod falešným jménem. Ze závažných důvodů nemůže vězeň odhalit svou identitu, a tak se musí o získání peněz na jeho propuštění postarat právě odesílatel dopisu.
Z dosavadních zkušeností lze bohužel konstatovat, že téměř neexistuje šance, aby poškozená osoba získala zpět své peníze, rozhodně tedy nikdy, NIKDY neposílejte peníze nikomu, s kým jste se seznámili pouze prostřednictvím (internetové) korespondence (platí i pro následující kapitolu ,,Romance scams”).
A proč název Scam 419? Původ tohoto názvu pochází z 80. let, kdy se ještě v písemné podobě začaly objevovat dopisy odesílané například údajným ředitelem Nigerijské Národní Petrolejářské Korporace s nabídkou převodu 20 milionů dolarů se slíbeným podílem 30 %. Následně byla i řada jiných „nigerijských“ variant, a protože v nigérijském trestním řádu, který popisuje tento způsob finančních podvodů, je ustanoven v §419, zdomácněl název podvod 419 – Scam 419.
Ve vodách internetu však surfuje také hodně uživatelů, kteří scamerům dosti zatápějí. Sami je aktivně vyhledávají a komunikují s nimi jako by byli uživatelé, kteří mají na podvod „skočit”. Tím je aktivně zdržují od práce na skutečných obětech. Dokonce se z dané činnosti stala „zábava” nazvaná scambaiting s jasnými pravidly. Nejslavnějším serverem, který se touto zábavou zabývá, je 419eater.com.