V dnešním moderním světě jsou sociální sítě součástí běžného života většiny dospívajících. Pohybují se v něm jako ryby ve vodě a se svými znalostmi rodiče nezřídka „strčí do kapsy“. O vlivu sociálních sítí na adolescenty již vzniklo mnoho zajímavých i nezajímavých studií, článků a statistik.
Rodiče dnes půjčují svým ratolestem mobilní telefon do rukou již od útlého věku. Batole se velmi rychle naučí stisknout ikonku YouTube a pustí si nabízené video. YouTube tedy můžeme označit jako první sociální síť, se kterou přijde dítě do kontaktu.
První mobilní telefon obvykle rodiče pořídí dětem v momentě, kdy se dítko začne samo dopravovat do školy i ze školy. Děti záhy zjišťují, že mohou být ve spojení se spolužáky i mimo školu. Využívají k tomu různé sociální sítě, nebo aplikace – např. WhatsApp, kde vznikají první skupinové konverzace, buďto třídy jako celku, nebo jen užšího kruhu kamarádů.
Postupem doby se začínají přidávat další sociální sítě. Velmi oblíbené u dětí do 13ti let jsou TikTok, který je určený ke sdílení krátkých videí, a Snapchat, který umožňuje posílat fotografie, které se po zobrazení mažou. Samozřejmě YouTube je s dětmi celou dobu jejich dospívání jako zdroj zábavy i informací.
V průběhu dospívání se mění vztah k jednotlivým sítím a často mladí jednu síť opustí a nahradí ji další. Na druhém stupni základní školy, kdy žáci překročí hranici 13ti let si začínají zakládat profily na „velkých sociálních sítích“ a opouštějí TikTok a Snapchat. V současnosti patří mezi nejoblíbenější síť u adolescentů v České republice Instagram. Ten umožňuje sledovat různé slavné osobnosti, nebo jen uživatele, se kterými se mohou ztotožňovat. Dospívající sice Facebook mají, ale používají ho minimálně. Spíše využívají služby Messengeru ke komunikaci mezi sebou.
Samozřejmě existují i jiné, menší sociální sítě, které jsou oblíbené v různých skupinách studentů, například při hraní určité online hry. A také existují i dospívající, kteří nevyužívají žádných těchto služeb, ať už z nějakého přesvědčení, nebo ze strachu o narušení svého soukromí.