Online vydírání se neliší od toho v reálném světě. Taktéž někdo někoho nutí, aby něco konal nebo trpěl – jen se liší v tom, že útočník neužije násilí, pohrůžku násilí nebo pohrůžku jiné těžké újmy, ale zejména pohrůžku zveřejnění citlivého materiálu.
Rizikovou skupinu v online vydírání nelze jasně definovat, neboť jeho obětí se může stát kdokoliv. V případě, že se obětí stane dítě, nebezpečí spočívá zejména v tom, že si často samo nedokáže poradit a ze studu či jiných důvodů pomoc u dospělého nehledá. Takový případ může skončit tragicky.
V případě, že se stane obětí dospělý člověk, rovněž často nehledá pomoc, neboť je povětšinou obětí tzv. sextortionu (vydírání využívající sexuálně explicitní materiály) a oznámení na Policii ČR jako druh pomoci vyloučí ze studu – před policistou, před partnerem apod.
Příběhy
Příběh Amandy Todd
Dvanáctiletá Amanda Todd z Kanady se na chatu nechala od neznámé osoby přesvědčit, aby si online mohla vyfotit její ňadra. Zhruba o rok později ji neznámá osoba kontaktovala znova – ukaž víc nebo tvé kozy pošlu všem. Amanda odmítla, načež se fotografie s jejími ňadry skutečně objevila jako profilová na stránce sociální sítě Facebook. Fotografie se nesmírnou rychlostí rozšířila a započala nekončící šikanu.
A ani po přestěhování do jiného města šikana neustala. I tam ji začala pronásledovat zmíněná fotografie. Nikdo jí nedokázal pomoci – škola, rodina ani přátelé. Několikrát se neúspěšně pokusila o sebevraždu – např. vypila bělidlo. A šikana dostala další rozměr – nesmírné množství nevhodných žertů dotýkajících se Amandina zoufalého činu, kde byla dále zesměšňována.
Dne 7. září 2012 vyvěsila na youtube.com svůj poslední příspěvek, ve kterém popsala svá utrpení.
O tři dny později, v jejích patnácti letech, spáchala sebevraždu. Bohužel až po Amandině smrti se o celou záležitost začalo zajímat i okolí, a to včetně hackerské skupiny Anonymous, kteří ve svém prohlášení uvedli, že nalezli osobu, která Amandě šikanování způsobila. Měl jí být 32 letý muž z Britské Kolumbie, o kterém následně na internetu zveřejnili vše, včetně osobních údajů jako je adresa pobytu nebo datum narození.
Vyšetřování však ukázalo, že se činu dopustil někdo jiný, a to 38 letý Aydin Coban, který byl za svůj čin odsouzen k 10 letům a 8 měsícům trestu odnětí svobody.
Amandin poslední příspěvek na YouTube
Reakce skupiny Anonymous
Jak online vydírání předejít?
Online vydírání lze teoreticky předcházet velice snadno – postačí nevkládat na internet žádné osobní údaje nebo osobní citlivé materiály v podobě fotografií nebo audiovizuálních nahrávek. Rovněž je třeba se vyvarovat sdělování osobních a intimních záležitostí – o to víc, pakliže komunikuji s osobou, kterou neznám osobně.
V praktickém pojetí se online vydíráni předchází hůře. Spousta uživatelů internetu plní své profily sociálních sítí materiálem osobního charakteru bez domyšlení, kdo všechno se k takto zveřejněnému materiálu může dostat. Navíc tyto profily často chrání velice slabými hesly a kybernetický predátor nemá složitou práci v tom, jak tyto citlivé materiály získat a užít ku svému účelu.
- Dodržovat základní pravidla bezpečného používání sociálních sítí
- Dostatečně chránit profily na sociálních sítích, emailové schránky apod.
- Být obezřetný při kontaktu s osobou, kterou neznáme v reálném životě
Online vydírání a právo
Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste na internetu vydírán neznámou osobou, není na místě kontaktovat některou z organizací zabývající se internetovou prevencí (ač k tomu sama organizace může nabádat), ale kontaktujte rovnou Policii ČR! „Výpalné“ neplaťte! Zálohu dat, která jsou předmětem vydírání, ponechte na Policii ČR.
Může se jednat o trestný čin
§ 175 trestního zákoníku – Vydírání
Tisk
Blesk.cz – Slovenský soud dal 8,5 roku vězení za vydírání přes internet