Botnet

Jako Botnet označujeme v rámci škodlivého softwaru (malware) síť „zotročených“ zařízení ovládaných z centrálního místa útočníkem. Slovíčko zařízení je zde na místě, neboť do botnetu dnes nemusí být zapojen pouze počítač, ale i chytrá zařízení (SMART) jako je televizní přijímač, router, dětské chůvičky s připojením na internet nebo IP kamery.

Jak Botnet funguje

Útočník infikuje veliké množství zařízení speciálním malware (škodlivý software), např. rozesláním velkého množství nevyžádané pošty (spamu) obsahující škodlivý kód – bota.

Jakmile je zařízení botem (může se jednat o druh síťového červa) napadené, začíná pracovat prakticky autonomně a uživatel zařízení o něm nemá sebemenší tušení. Infikovaný bot v zařízení vytvoří spojení s centrálním uzlem (C&C server), od kterého vyžádá instrukce ke své práci. Pakliže ihned nedostane potřebné instrukce, přepne se do vyčkávacího módu a snaží se nevzbuzovat pozornost uživatele zařízení.

V tuto chvílí má útočník – zakladatel (označován jako pasák – bot herder) infikovaná zařízení (označovaná jako zombie) pod svou mocí a může je ovládat užitím vzdálené správy.

Cíl

Cílem botnetu není poškodit uživatele zařízení (např. znehodnocením dat), ale finanční zisk. Povětšinou zakladatel botnetu (pasák) sám o sobě neprovádí jeho prostřednictvím kybernetické útoky, ale „pronajímá“ síť takto zotročených zařízení dalším kybernetickým útočníkům k nekalé činnosti, např. spammerům, kteří ve velkém šíří nevyžádanou poštu, provádí DDoS útoky atd. V těchto případech už lze hovořit o páchání kyberkriminality.

Ty největší botnety mohou obsahovat až několik desítek miliónů nakažených zařízení.

Užitečné odkazy

Virus Bulletin, nezávislá testovací organizace, testuje antivirová řešení od roku 1998 a uděluje ocenění VB100, které je v antivirovém průmyslu považováno za známku vysoké kvality. ESET jako jediný ze všech výrobců pravidelně získává VB100 již 18 let za sebou.

Více na www.eset.cz

Další nejznámější antivirová řešení

Související články

Zdroje:
KOHOUT, Roman a Radek KARCHŇÁK. Bezpečnost v online prostředí. Karlovy Vary: Biblio Karlovy Vary, 2016. ISBN 978-80-260-9543-9.
Featured image: https://pixabay.com

Jste škola a přemýšlíte o vzdělávací akci pro své žáky?