Dnes, tedy 14. ledna 2020 nastal ve světě ajťáků smutek. Končí podpora jedno z nejoblíbenějších operačních systémů s dílny Microsoft, a to Windows 7. Doufejme, že smutek ajťáků je spíše pouze vyjádření úcty k povedeným sedmičkám, nikoliv jejich dnešní přesčasová “desetihodina”, kterou budou trávit přeinstalací tohoto operačního systému v nějaké firmě. Proč? Protože dnešním dnem již nebude vydána žádná aktualizace pro tento operační systém ze strany Microsoftu. Windows 7 je na dnešní dobu velice zastaralým systémem a to zejména z hlediska bezpečnosti . I méně zkušeným hackerům se daří jeho ochranné systémy lehce obejít a k tomu jim často dopomáhá bůh – resp. bůh internetového videa – YouTube.
Co z toho všeho vyplývá? Na dnešní poměry již nedostatečně zabezpečený systém přestane dostávat bezpečnostní záplaty. Jako systém poběží dál, ale surfovat s ním na internetu, to je jako jít do boje bez brnění a pouze s klackem v ruce.
Sám Microsoft na svých stránkách varuje takto:
“Od 14. ledna 2020 dojde k ukončení podpory systému Windows 7, váš počítač bude i nadále fungovat, ale společnost Microsoft již nebude poskytovat technickou podpora při jakýchkoli potížích, aktualizaci softwaru, bezpečnostní aktualizace a opravy.“
Co dál?
Setrvat u Windows 7
Jak jsme nastínili, z hlediska bezpečnosti je toto rozhodnutí nesmyslem. Určitě se najde spousta chytrých hlav, které najdou ospravedlnění s tím, že si uživatel bude muset dávat pouze více pozor na různé hrozby, ale otázkou zůstává, do jaké míry tací rádci vůbec technologiím rozumí a do jaké míry o nich pouze čtou a přejímají názory. Je třeba si uvědomit, že napadnou takový systém není třeba přímým útokem na jeho jádro nebo zahashovaná hesla, ale lze jej napadnout i prostřednictvím softwaru od jiných společností – aplikace nebo ovladače různých komponent. Drtivá většina dá brzy od Windows 7 ruce pryč. Pokud však přes to chcete vytrvat, řádně zálohujte svá data, nezapomínejte na pořádnou antivirovou ochranu, užívejte Windows 7 jako standardní uživatel a nikoliv jako administrátor (to platí všude!) a plňte veškeré zásady bezpečného užívání zařízení připojeného na internet.
Přejít ke konkurenci (macOS, Linux)
Dále je možné zainvestovat a koupit si kupříkladu zařízení s operačním systémem macOS. Jedná se o jedno z finančně najnáročnějších řešení, ale proč nezkusit něco jiného.
Mnohem levnější variantou je operační systém Linux, jehož distribuce jsou v drtivé většině zdarma. Některé distribuce tohoto operačního systému jsou dnes velice podobné uživatelskému rozhraní Windows a nouze o ovladače dnes již také není natolik propastná, aby tento operační systém k běžné práci nemohl užívat i běžný uživatel.
Přejít na Windows 10
Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na “windowsí” prostředí je tato volba určitě nejlepší. Wondows 10 prodělali dlouhou cestu a jedná se dnes o velmi bezpečný systém. V mnoha bezpečnostních otázkách se značně liší od svých předchozích verzí a i přes počáteční odpor “ajťáků” si své příznivce již našel. Běžný uživatel však nemusí řešit mnoho záludností v bezpečnosti jako “ajťáci” a tak se pro něj Windows 10 mohou stát velmi příjemnou záležitostí.
Zdroj: www.statista.com
No a proč je kolem toho tolik humbuku? Protože Windows 7 je stále používáno na více jak čtvrtině všech zařízení. Nepatříte mezi ně?