Jak může být e-shop falešný?
Zcela jednoduše, e-shop umístěný na určité internetové doméně si může dnes zařídit téměř kdokoli, a založení společnosti typu s.r.o.? Zcela jednoduché! Zejména ve vánočním období se pak v prostředí internetu objevuje značné množství falešných e-shopů, které cílí na naši důvěřivost a někdy i hloupost, možná také na naši vánoční náladu a chuť obdarovat své blízké a neutratit moc financí.
Jablečné potěšení? Nikoli!
Proč jablečné? Většina teenagerů v dnešní době touží po mobilním telefonu světoznámé „jablečné“ značky Apple pod jménem iPhone. Kde ale vzít někdy desítky tisíc korun na nákup „jablíčka“ a nekrást? Honza koupil „ajfóna desítku“ za 15.000,- Kč přes internet, tak já ho seženu taky. Jak příběh pokračuje? Takto obvykle začíná příběh, který končí na služebně policie s brečícím teenagerem a brunátnými rodiči. Mobilní telefony renomovaných značek nabízejí různé internetové obchody (i zahraniční) za různé ceny. Avšak když víme, že jakýsi mobilní telefon stojí v oficiálním prodeji 30.000,- Kč a někdo nám ho nabízí o 10.000,- Kč levněji, měli bychom automaticky zpozornět a být více než podezřívaví. A náš příběh se netýká jen mobilních telefonů, ale téměř všech věcí, které lze koupit na internetu.
Jak poznat falešný či podezřelý e-shop?
První a nejdůležitější rada je objednávat takto drahé zboží výhradně na prověřených a renomovaných e-shopech, které na našem trhu působí již dlouhá léta (Mall.cz, Alza.cz, Electroworld apod.) Případně na e-shopech, které mají skvělé hodnocení uživateli či na e-shopech, které jsou provozovány společností, která vlastní rovněž „kamenné obchody“.
První indicií je podezřele výhodná cena, obzvlášť u renomovaných značek elektroniky, kde všichni známe cenu výrobku. Dalším znakem je minimum recenzí internetového obchodu. Na každém e-shopu musí být dále uvedena adresa sídla společnosti, IČO a další údaje, které je lépe řádně si prověřit. Lépe je vysvětlit celý postup na příkladu. Vezmeme si mobilní telefon iPhone 8 plus, který renomovaný prodejce nabízí za 20.990,- Kč (Alza.cz). Lákavou nabídku nabízí e-shop KUPIPHONE.CZ, cena je 13.790,- Kč, tedy rozdíl více jak 7.000,- Kč. Podívejme se tedy na e-shop zblízka (viz níže). Zákazníci prodejci uložili celkem 4 recenze, avšak v rozpětí necelého měsíce v roce 2018. Náhoda? Možná, každopádně recenze jsou jen čtyři, namísto tisíců jako u velkých prodejců. E-shop sídlí na adrese Slavíkova 1555/27, Praha – Vinohrady. Avšak na snímku z mapy.cz nevidíme žádný kamenný obchod, nebo snad ano? Možná náhoda, či jen formální adresa. Dobrá, testujeme dále.
Společnost GSM Mob spol. s r.o. je vlastněna osobou Monika Holá, která ji založila 28. 6. 2018 s vkladem 100,- Kč, aktiva společnost jsou tedy 100,- Kč, opravdu byste si u takové společnosti objednali mobilní telefon za téměř 14.000,- Kč? Já tedy ne, možná by obchod proběhl v pořádku a vy byste získali mobilní telefon za super výhodnou cenu, ale MOŽNÁ TAKÉ NE! Ovšem v žádném případě netvrdím, že spol. GSM Mob je podvodný e-shop, smyslem ukázky bylo poukázat na podezřelé skutečnosti a to v reálném čase a v reálném prostředí, abyste si nemysleli, že takové e-shopy například v českém prostředí neexistují, veškeré zjištěné informace jsou platné k 27. 5. 2019.
Postup už známe
Jak jsme si výše ukázali, pokud něco kupujeme na internetu za supervýhodných podmínek, buďme obezřetní, prověřujme si informace, které lze zjistit během pár minut, které za to rozhodně stojí. Příklad jsme si ukázali na e-shopu s elektronikou a postup by měl být naprosto identický i při nákupu dalšího zboží, které si kupujeme přes internet a nestojí „pár stovek“, které můžeme oželet.
Kdysi jsem někde zaslechl větu: „Na internetu přežije jen paranoik“. Když se nad tímto dnes zamyslím, musím uznat, že je to více než pravdivý výrok. Všechny uživatele internetu a nakupující tedy opětovně nabádám k velké opatrnosti, shromažďování informací, případně i oslovení prodejce. Jsou to jen a jen vaše finanční prostředky, které ušetříte tím, že budete prozíraví. Podvodníků na internetu nalezneme mnoho a věřte, že tito lidé využívají právě jen důvěřivosti a někdy i hlouposti lidí.
Byl jsem podveden, co mám dělat?
V každém kriminálním seriálu vidíme, že je třeba mít důkazy, nejinak je tomu v případě internetových podvodů. Vše tedy řádně zazálohujte, nejlépe jak v listinné, tak v elektronické podobě. Tedy objednávku, její potvrzení, komunikaci s prodejcem, či veškerou další komunikaci týkající se podvodného jednání a pokud to půjde, proveďte zajištění www stránky (postačí funkce printscreen). Následně věc oznamte na nejbližším oddělení Policie ČR. Pokud věc nechcete hlásit, proveďte alespoň nahlášení podvodného e-shopu například na server seznam.cz, heureka.cz, případně na www stránky České obchodní inspekce – www.coi.cz.