Textový editor
Pro úpravu textu používáme textové editory. Mezi uživateli Windows je nejrozšířenější Microsoft Office Word, mezi uživateli Linux se často používá Apache Office nebo Libre Office. Texty můžeme upravovat také v poznámkovém bloku, ale textový editor nám nabízí více možností, jak s textem pracovat a zároveň spoustu šablon pro tvorbu zajímavých prací.
Záložka č. 2
Vestibulum ac sollicitudin urna, ac elementum nisi. In elit ipsum, pretium sed urna a, cursus tempor justo. Sed fringilla tempor metus, eget eleifend dui tristique ac. Vivamus volutpat lorem turpis, eu molestie tortor ornare vitae.
Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Sed pretium feugiat scelerisque.
Mauris rutrum
lacus dolor
vel lacinia nulla placerat eget. Sed at elit eget justo consequat luctus. Donec finibus turpis tortor, et vestibulum turpis lacinia ut. Maecenas quis augue nisl. Proin finibus, lectus eu scelerisque suscipit, justo velit mattis est, id pretium dolor leo varius libero. Sed non velit et leo eleifend tempor et in libero. Integer a ultrices sem, vitae iaculis nisi.
Sed dolor enim, vestibulum accumsan ante et, elementum luctus risus. Sed dapibus, est vitae fringilla aliquam, turpis turpis sodales mi, ut pharetra tellus eros non ex. In eget fermentum erat. Vivamus ultricies accumsan diam nec congue.
Pellentesque accumsan, mi a feugiat posuere, magna lorem lacinia urna, id finibus lorem neque in est. Mauris fringilla libero in leo viverra vestibulum. Donec efficitur eros eu odio dictum, id fermentum leo eleifend. Cras non bibendum ipsum. Aliquam interdum lacus eget tortor gravida convallis. Aenean et pellentesque sapien, quis vehicula lacus. Nunc dignissim molestie enim, sed egestas metus sodales quis.
Záložka č. 3
Vestibulum ac sollicitudin urna, ac elementum nisi. In elit ipsum, pretium sed urna a, cursus tempor justo. Sed fringilla tempor metus, eget eleifend dui tristique ac. Vivamus volutpat lorem turpis, eu molestie tortor ornare vitae. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Sed pretium feugiat scelerisque.
Mauris rutrum lacus dolor
vel lacinia nulla placerat eget. Sed at elit eget justo consequat luctus. Donec finibus turpis tortor, et vestibulum turpis lacinia ut. Maecenas quis augue nisl. Proin finibus, lectus eu scelerisque suscipit, justo velit mattis est, id pretium dolor leo varius libero. Sed non velit et leo eleifend tempor et in libero. Integer a ultrices sem, vitae iaculis nisi.Sed dolor enim, vestibulum accumsan ante et, elementum luctus risus. Sed dapibus, est vitae fringilla aliquam, turpis turpis sodales mi, ut pharetra tellus eros non ex. In eget fermentum erat. Vivamus ultricies accumsan diam nec congue. Pellentesque accumsan, mi a feugiat posuere, magna lorem lacinia urna, id finibus lorem neque in est. Mauris fringilla libero in leo viverra vestibulum. Donec efficitur eros eu odio dictum, id fermentum leo eleifend. Cras non bibendum ipsum. Aliquam interdum lacus eget tortor gravida convallis. Aenean et pellentesque sapien, quis vehicula lacus. Nunc dignissim molestie enim, sed egestas metus sodales quis.
První, co po otevření programu uvidíme, je prázdná stránka, na kterou můžeme psát. Nad stránkou najdeme spoustu možností a volem, které se nacházejí v tzv. pásmu karet. Najdeme zde změnu fontu písma (to, jak písmo vypadá), nastavení stylu psaní, vkládání obrázků či obsahů, nebo dokonce i kontrolu pravopisu.
Ale všechno hezky popořádku. Jako první si popíšeme kartu Domů.
Na kartě Domů najdeme základní formátování textu. To je základní úprava, kterou s textem můžeme udělat. Můžeme si zde zvolit písmo, které budeme v dokumentu používat, jeho velikost a speciální vlastnosti. Mezi ně se řadí kurzíva (náklon písma), ztučnění nebo podtržení. Můžeme zde také zvolit barvu písma či jeho podbarvení. Další, co zde můžeme nastavit, je zarovnání odstavce. Primárně je odstavec zarovnán doleva, ale nejčastěji používáme zarovnání do bloku. To znamená, že se text opticky zarovná zprava i zleva stejně do jedné svislé čáry. Text tak nebude kostrbatý a bude hezký také na první pohled.
Dále se na této kartě nacházejí styly. To jsou již přednastavené formáty písem, které se často používají v dokumentech. Patří sem např. nadpisy, citáty nebo obsahy. Pokud začneš psát jakýkoli text, bude ve stylu Normální. Když budeme psát nějaké kapitolky, měli bychom pro jejich název použít styl Nadpis. Tyto styly můžeme upravovat, když na ně klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme možnost Změnit.
V tomto okně můžeme změnit všechny vlastnosti, o kterých jsme si již řekli, ale také něco navíc. Tyto volby najdeme pod tlačítkem Formát, kde najdeme přesně to, co hledáme.
Další kartou je Vložení. Zde najdeme všemožné věci, které do dokumentu můžeme vložit. Každý text by vypadal smutně, kdyby byl sám. Třeba takový referát by chtěl trošku oživit. To můžeme provést vložením obrázků, ikon nebo obrazců, co se nám zrovna hodí. Dále můžeme vkládat i speciální části, kterými jsou záhlaví a zápatí stránky. To jsou části stránky nahoře nebo dole, do kterých se nejčastěji vkládá název práce, autor nebo čísla stránek.
V kartě Návrh najdeme vzhled stránky. Můžeme ji zde vybarvit, nastavit již připravený vzhled nebo jí přidat ohraničení.
Když začínáme psát, máme papír otočený na výšku. Někdy se nám ale více hodí psát na šířku. To můžeme změnit na kartě Rozložení, kde najdeme orientaci stránek, velikost okrajů nebo také počet sloupců, do kterých budeme psát.
Píšete knížku nebo nějakou delší práci a potřebujete obsah? Nebo dokonce používáte slovíčka, která potřebujete vysvětlit? S těmito problémy nám pomůže karta Reference. Pro vysvětlení slovíček nebo nejasných věcí použijeme poznámku pod čarou, pokud naopak pracujeme s nějakou knížkou či zdrojem, který v práci zmiňujeme, použijeme citaci.
Pokud máme jeden dopis, který chceme rozeslat více lidem, musíme všechny adresy napsat pěkně ručně. Pokud je lidí opravdu hodně, tak by nás za chvilku bolela ruka. Ale nebojte, i s tímhle Word počítá a používá k tomu hromadnou korespondenci. Stačí mít seznam příjemců a údaje, postupně vložit políčka do dopisu a Word sám si vše vyplní a zobrazí všechny dopisy. Tuto možnost nalezneme na kartě Korespondence. Můžeme si zvolit, jaký typ použijeme, jestli dopisy, obálky, štítky, nebo třeba vizitky, přidáme seznam příjemců a pak už jen hromadnou korespondenci spustíme.
Pokud potřebuješ zkontrolovat chyby a pravopis, určitě se ti bude hodit karta Revize. Také zde můžeš překládat text nebo přidávat komentáře.
Pokud máš text napsaný a potřebuješ ho uložit nebo vytisknout, přejdeš na kartu Soubor. Na ní taky můžeš vytvořit soubor nový, otevřít již existující soubor nebo zobrazit informace o souboru či programu.
Vždy, když otevřeš nový soubor, měl by sis ho uložit a pojmenovat. Pokud si ho nepojmenuješ, tak ho také nemusíš po nějaké době najít a to by byla škoda. Pokud budeš psát, tak soubor také průběžně ukládej. Pokud by se náhodou stalo, že se počítač vypne nebo zamrzne program, tak nepřijdeš o celou práci, ale jen o poslední kousek a to už je docela znát 😉